Пикантни пиперки во сенф: Највкусната есенска закуска

Збогатете ја вашата трпеза со вкусна закуска

Пикантни пиперки во сенф: Највкусната есенска закуска

Потребни состојки:
  • 2 килограми црвени пиперки
  • 4-6 килограми лук
  • 4 ловорови листови
  • 1 литар вода
  • 300 милилитри оцет
  • 30 грама сол
  • 20 грама шеќер
  • 300 милилитри маслиново масло
  • 400 грама сенф
Начин на подготовка:

Исчистете ги пиперките и исечкајте ја во ситни коцки, исто како да ја подготвувате за салата. Во тенџере сипете ги оцетот, водата, солта, шеќерот и потоа додајте ги и ловоровиот лист и лукот (без да го исечкате). Ставете го тенџерето на оган и почекајте да зоврие, а потоа додајте ги и пиперките, па оставете да се вари уште 10-тина минути.

Откако ќе завршите со варењето, исцедете ја течноста, извадете ги ловоровиот лист и белиот лук, па добро оладете. Потоа, добро изматете ги сенфот и маслото, па додајте ги на оладената пиперка и добро промешајте. Префрлете ја целата мешавина во врела тегла, досипете уште малку топло масло на врвот и оставете ги 10 минути во топла рерна.

Добро затворете ги теглите со капаци, прицврстете ги и оставете ги цела ноќ полека да се изладат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар