Пет вкусни идеи за смуди

Може да направите смуди од која било комбинација на овошје и зеленчук. Секоја ваша замисла можете да ја претворите во одличен освежителен пијалак, но доколку ви недостасуваат идеи тогаш нема да погрешите со овие 5.

Смуди со банана и путер од кикирики

Потребни состојки:

 • една средно голема банана
 • 2 големи лажици путер од кикирики
 • една супена лажица мед
 • 130 мл обезмастено млеко

(1) Пет вкусни идеи за смуди

Смуди со боровинки, банана и портокал

Потребни состојки:

 • 100 мл јогурт
 • една банана
 • 60 мл сок од портокал
 • 50 грама боровинки
 • една голема лажица пченични никулци
 • половина лажица ленено семе

(2) Пет вкусни идеи за смуди

Тропско смуди со спанаќ

Потребни состојки:

 • 130 мл обезмастено млеко
 • 125 грама јагоди
 • 60 грама ананас
 • 15 грама спанаќ
 • 30 грама овесни снегулки
 • една лажица ленено семе

(3) Пет вкусни идеи за смуди

Смуди со праски и моркови

Потребни состојки:

 • 250 грама бадемово млеко
 • 50 грама моркови
 • 250 грама праски
 • 30 грама овесни снегулки
 • една лажица ленено семе

(4) Пет вкусни идеи за смуди

Зелено смуди со банана

Потребни состојки:

 • 250 грама бадемово млеко
 • 100 грама боровинки
 • една банана
 • 30 грама спанаќ
 • екстракт од ванила
 • цимет

(5) Пет вкусни идеи за смуди


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. Jelena Reply

  мх, мх, мераци….таман 5 има, по едно насабајле секој ден пред идење на работа 🙂

 2. Мирјана Reply

  KOrisni informacii. Dobro e da ima sto poveke ponudi i za glavni vegetarijanski obroci so ziva hrana., zada imame opcii za promena na zivotnite naviki.
  So pocit.

Остави коментар