Печени компири – едно од најздравите јадења

Печени компири – едно од најздравите јадења

Печените компири го држат крвниот притисок под контрола. Доколку ги спремите со кората, тие се одличен извор на хранливи влакна, а имаат и многу малку калории. Сепак, важно е да знаете како да ги припремите.

Печени компири – едно од најздравите јадења

Богати се со калиум

Печениот компир е на врвот на листата намирници кои се богати со калиум, а е многу важен затоа што го неутрализира штетното влијание на вишокот натриум и го држи крвниот притисок под контрола.

Доколку ги подготвите со кора се одличен извор на хранливи влакна

Еден печен компир покрива 12 проценти од потребите на една возрасна жена и 8 проценти од потребите за хранливи влакна на еден маж. Влакната се важни за варењето и за ефикасна апсорпција на хранливите материи, а печениот компир содржи и растворливи и нерастворливи влакна. Растворливите влакна го контролираат холестеролот, а нерастворливите помагаат да се исфрлат лошите материи од организмот. Но, за да успеете од оваа здрава намирница да го извлечете најдоброто, неопходно е компирот да не плива во масло, путер или некоја друга состојка.

Печени компири – едно од најздравите јадења

Имаат малку калории

Компирот неретко е неправедно оптужен дека е калорична храна, но вистината е дека еден печен компир со средна големина содржи околу 170 калории. Калорични се сирењето, кашкавалот, павлаката, путерот и многу други производи кои најчесто се консумираат со компирите. Наместо тоа подгответе ги компирите со многу малку сол и маслиново масло, а јадете ги со природен сос од домати или брокула.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар