Овошен сладолед со банана и шумско овошје кој можете веднаш да го јадете

Овошните сладоледи се идеални освежувачи во летниот период – нѐ засладуваат и истовремено се грижат за нашата линија

ovoshen-sladoled-so-banana-i-shumsko-ovoshje-koj-mozhete-vednash-da-go-jadete-kafepauza.mk

Потребни состојки за 2 порции:
  • 1 банана
  • 2 лажици мед
  • ¾ шолја индиски ореви (шолја = 250 мл)
  • 1 шолја замрзнато шумско овошје
  • Бадемово млеко (по потреба)
Начин на подготовка:
  1. Во блендер прво ставете ги бананата и медот и малку изблендајте.
  2. Додајте ги индиските ореви и шумското овошје и повторно блендајте додека не добиете мазна смеса. Доколку блендерот не ви е доволно јак и не сака да врти само со сувите состојки, употребете го бадемовото млеко.

Веднаш сервирајте.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар