Овие 4 еликсири на младоста, убавината и долговечноста ќе ве одушеват со нивните резултати!

Овие 4 еликсири на младоста, убавината и долговечноста ќе ве одушеват со нивните резултати!

Многу алхемичари и исцелители низ годините биле во потрага по еликсир за бесмртност, вечност и убавина, па на тој начин настанале некои интересни и лековити рецепти кои се зачувани до ден-денес. Секој сака да ја задржи младоста што е можно подолго, а со овие рецепти тоа и не е толку невозможно…

0-ovie-4-eliksiri-na-mladosta-ubavinata-i-dolgovecnosta-kje-ve-odushevat-so-nivnite-rezultati-kafepauza.mk

1. Источен еликсир на младоста

Помешајте 100 мл сок од лимон, 200 г мед и 50 мл маслиново масло и земајте од смесата по една лажица секој ден. Исто така, секое утро можете и свежо да jа припремате така што ќе измешате една лажица свеж сок од лимон, 2 лажички мед и половина лажичка маслиново масло. Користејќи го овој еликсир ќе изгледате помладо, со поубав тен, побистри очи, поубава кожа, ќе го подобрите варењето и веројатно никогаш нема да дознаете што е склероза.

2. Тибетска пивка вода

Во тегла ставете кристал, чаден и розов кварц, аметист, карнеол и ахат, прелијте ги со врела вода и оставете ги 8-10 часа да отстојат на сонце. Секојдневно пијте по 2-3 шолји, а течноста можете да ја користите и како лосион, омекнувач на кожата, за еластичност, исчезнување на брчките, за исеченици, изгореници и модрици. Оваа вода ќе ве помлади, ќе ве ревитализира и служи како превенција од разни болести.

4. Кавкаски пијалак на долговечноста

Варете 25 г корен од анасон во 1 л врела вода околу 2 минути и оставете да отстои 10 минути. Пијте 3 шолји дневно.

4. Египетски чај за младост и убавина

Во стариот Египет чајот од суданска ружа – хибискус бил многу популарен. Археолозите пронашле негови остатоци во пирамидите, а како пијалак е популарен и до ден-денес. Хибискусот е богат со антиоксиданси кои ја штитат кожата од стареење, па редовната конзумација на овој чај ќе ви овозможи подолго време да ја зачувате младоста и убавината.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Живее за добра книга и дише преку пишаниот збор. Кога би можела, цел живот би патувала, би читала и би гледала филмови. Вљубеник во фотографијата и класиката. Оптимист и поборник за љубов. Модата е нејзиниот начин да го изрази своето мислење и став. Животот за неа е уметност, филозофија и добра храна.

Поврзани содржини

Остави коментар