Ова се најсмешните и најчудните работи што ги прават родителите

Ова се најсмешните и најчудните работи што ги прават родителите

Секако дека никогаш не сте посакувале да бидете таков родител, но животот имал други планови за вас. Постојат некои универзални вистини што ги учите само кога ќе станете родител: без оглед на тоа колку грицки ќе спакувате, никогаш нема да имате доволно кога ќе ја напуштите куќата; филмовите што сте ги гледале безброј пати одеднаш ќе станат „застрашувачки“ и никогаш нема да можете да откриете од каде потекнува дамката на облеката на вашите деца. Но, има и многу смешни и чудни навики што ги практикуваат сите родители, а ова се само некои од нив.

Ова се најсмешните и најчудните работи што ги прават родителите

1. Сè уште ги користите прекарите што им ги дадовте на своите деца кога беа бебиња, иако сега возрасни

Овие прекари се толку слатки и симпатични, особено ако вашите деца сами си ги смислиле, што е грев да престанете да ги користите.

2. Партнерот го нарекувате „тато“ или „мама“

Дури и кога вашите деца не се наоколу.

3. Постојано ги прашувате сите членови на семејството дали треба да одат во тоалет

Кога децата се мали, особено во фазата на одвикнување од пелени, родителите очајно се обидуваат да ги одведат децата во тоалет пред да ги стават на седиштето во автомобилот или да ги заспијат. Но, интересно е што оваа навика останува кај родителите, дури и ако поминале повеќе од 10 години откако нивните деца не носат пелени.

4. Ги душкате своите деца

Никогаш не можете да им верувате на децата, па затоа е секогаш паметно да ги помирисате за да проверите дали на нивното лице има чоколадо или нешто друго.

5. Количката за купување ја возите напред-назад, исто како што правите со количката за бебиња

Откако ќе поминете една или две години заспивајќи го бебето на овој начин, не е ни чудо што мозокот не сака да се откаже од таа навика.

6. Ги покривате очите на детето со вашите дланки додека гледате филмови

Се разбира дека не можете да ги заштитите вашите деца од сè, но несвесно ќе дадете сè од себе за да го направите тоа секогаш кога се појави чудовиште на ТВ-екранот.

7. Ги терате децата да се облекуваат потопло дури и кога не е ладно

Кога ќе станете родител, ќе ви биде сосема логично на секое патување да понесете неколку џемпери за секој случај, дури и во средината на август.

8. Вие ја тестирате храната наместо децата

Проверувате дали храната е топла, слатка, ладна, солена итн.

9. Ги терате децата да играат „тивки игри“

Дури и најмирните деца понекогаш прават врева. За да ги избегнете овие болни звуци, веројатно ќе предложите да играте „тивка игра“. Тоа подразбира натпреварување во тоа кој ќе успее подолго да биде тивок.

10. Ги убедувате вашите деца дека сте алергични на домашни миленици

Дури и ако не е точно, родителите секогаш го кажуваат тоа. На тој начин, тие се обидуваат да го избегнат присилното проширување на семејството затоа што на крајот тие ќе треба да се грижат за вашето домашно милениче.

Прочитајте ги овие 10 совети што родителите ги споделиле на Редит и кои се подобри од сите книги за родители.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар