Ова пролетно цвеќе е вистински хит и ќе го надополни вашиот дом

Ова пролетно цвеќе е вистински хит и ќе го надополни вашиот дом

Цветовите што сигурно сте ги виделе во венци, свадбени букети и цветни аранжмани сега станаа исклучително популарни како посебна декорација во вазни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nela (@homebynela)

Гипсофилата е цвет што сака сончеви места и многу често се користи во пролетни аранжмани, а цвета од април до јули. Препознатлива е по малите цвеќиња кои најчесто се во бела боја, но ги има и во виолетова и розова боја.

Растението потекнува од семејството каранфилчиња, а во природата може да го најдете на суви места бидејќи не сака влажна почва. Се шири и се размножува самостојно и не е подложно на болести.

Како украсен вид, гипсофилата најчесто се одгледува како едногодишно и повеќегодишно растение. Повеќегодишните растенија можат да издржат во градината ако нема премногу влага во почвата, а пред зимата, почвата треба да се меша со песок и струготини. Се одгледува и се користи како украс во разни аранжмани за суви цвеќиња, често се користи како украс за свадби и може да се комбинира со речиси сите видови цвеќиња. Може да порасне до 90 см, а врвовите се многу разгранети за време на цветањето.

Поради тенките гранчиња и малите цветови, совршено ќе го краси секој ентериер. Оваа година стана исклучително популарна како украс, за што говорат и социјалните мрежи кои се „преплавени“ со фотографии од гипсофила.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by J Flowers (@jflowersredondobeach)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by gypsophila (@gypsophila.decor)

Украсете го домот и со глоксинија – цвет што ќе ве воодушеви на најубавиот можен начин.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар