Ослободете се од митесерите на лицето со оваа маска од само две состојки

Ослободете се од митесерите на лицето со оваа маска од само две состојки

Митесерите се оние црни точки кои се појавуваат на лицето и за кои постојат многу козметички препарати кои даваат многу различни резултати. Можете да се обидете да се ослободите од нив со помош на оваа маска која се прави само од две сосема природни состојки. Таа ќе помогне во нивното отстранување, а со тоа ќе спречи и бактериите да завладеат со порите на кожата на вашето лице и да создадат акни.

oslobodete-se-od-miteserite-na-liceto-so-ovaa-maska-od-samo-dve-sostojki-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • една белка од јајце
  • една лажичка свеж исцеден сок од лимон
Начина на подготовка:

Изматете ја белката како кога правите шлаг и кога ќе добиете таква смеса додајте го и сокот и продолжете со мешање.

Прво измијте го лицето со топла вода за да ги отстраните сите нечистотии од него, а потоа со помош на четка нанесете ја маската на целото лице освен на очите. Оставете ја да стои на лицето 20-25 минути, симнете ја, измијте го повторно лицето и нанесете го кремот за лице кој секојдневно го користите.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар