Одличен рецепт за гвакамоле

Гвакамолето е можеби најголемото кулинарско ремек-дело на мексиканската кујна. Ова јадење е намаз од пасирано авокадо, во кој често се додава лимон и ситно исечкани домати, лук и пиперки. Поради високото количество омега 3 масни киселини, витамини од групата Б, како и витамини Е и К, гвакамолето е навистина здраво, но и вкусно. Па уште денес пробајте го овој одличен рецепт за гвакамоле.

Одличен рецепт за гвакамоле

Потребни состојки:
  • 2 зрели помали авокада
  • Сок од половина лимета
  • 1 помал домат
  • 1/4 главица кромид
  • 1/2 исечкана пиперка
  • 2 чешниња лук
  • Сол и бибер
Начин на подготовка:

Исечете го доматот на коцки и ставете го во цедалка за да се исцеди вишокот вода.

Испасирајте го авокадото со виљушка, па додајте ги сокот од лимета, солта и биберот.

Потоа додајте го доматот и останатите претходно исечкани состојки. Промешајте и оставете го малку да отстои за да се подобри вкусот.

Доколку ви се допаѓа вкусот на авокадото, пробајте го и овој рецепт за намаз што ја намалува лошата киселина во телото.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар