Нутела колачиња: Слатко задоволство од само 4 состојки

Нутела колачиња: Слатко задоволство од само 4 состојки

Неверојатно вкусно!

 

Потребни состојки:
  • 370 грама Нутела
  • 70 грама брашно
  • 2 големи јајца
  • Прстофат сол
Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени и подгответе ја тавата така што ќе ја обложите со хартија за печење. Помешајте ја Нутелата со брашното и јајцата и матете додека не добиете мазна смеса. Со лажица издвојувајте топче по топче и редете ги на тавите, на оддалеченост од 5 сантиметри помеѓу секое. На врвот на топчињата посипете сол, па ставете ги во рерна. Печете околу 7 до 9 минути во зависност од тоа дали сакате средината да биде помека или потврда.

Добар апетит!

Пробајте ги и овие 3 едноставни рецепти со Нутела што ќе ви ја заблажат душата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар