Неверојатни придобивки од консумирање ленено семе

Неверојатни придобивки од консумирање ленено семе

Лененото семе е дел од исхраната на многу народи веќе стотици години, бидејќи е многу корисно. Можете да го додадете на многу видови храна и да го збогатите вашето омилено јадење, и покрај одличниот вкус, на тој начин ќе внесете многу лековити состојки во организмот.

Неколку придобивки кои ви ги нуди консумирањето ленено семе

Погледнете на кој начин лененото семе ќе влијае на вашиот организам.

  • Богато е со омега 3 масни киселини кои имаат неверојатно влијание на целокупното здравје.
  • Лененото семе може да го намали нивото на лошиот холестерол во крвта и до 50%.
  • Ова семе исто така го намалува нивото и на триглицеридите за 25-60%.
  • Лененото семе превентивно влијае и на појавата на дијабетес и го регулира нивото на шеќер во крвта.
  • Само три лажички ленено семе содржат онолку омега 6 и омега 9 масни киселини колку што се наоѓаат во половина килограм риби.
  • Лененото семе е богато со хранливи влакна, па така влијае на правилното варење и го спречува запекот.
  • Лигнаните кои се наоѓаат во лененото семе делуваат превентивно на појавата на рак, срцеви болести и остеопороза.
  • Исто така тие го намалуваат воспалението и ефикасно ги ублажуваат тегобите предизвикани од артритис и лупус.
  • Лененото семе ви помага и да ги намалите вишокот килограми, бидејќи лесно заситува.

Секако, ова не е конечниот список на користите кои ги нуди лененото семе, па затоа, задолжително внесете го во вашата исхрана!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар