Направете здрав и вкусен намаз од јаболка и цимет

Овој намаз е многу лесен за подготовка и е многу здрав поради тоа што нема додадени шеќери. Може да го користите наместо висококалоричниот и полн со шеќер мармалад, да го ставите во слатки, да го намачкате на палачинки итн.

Направете здрав и вкусен намаз од јаболка и цимет

Потребни состојки:
  • 3 јаболка
  • една лажичка цимет
По желба додајте:
  • ѓумбир
  • мускатно оревче
  • сок од лимон
  • вода (ако е премногу густ за ваш вкус)
Начин на подготовка:

Излупете го јаболката, исчистете ги од семките и ставете ги во блендер заедно со циметот и другите состојки ако ги користите. Бледнирајте додека добро се соединат. Ако намазот ви изгледа премногу густ, додајте малку вода за да го проретчите и продолжете со блендирање. Потоа намазот е спремен за консумирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар