Направете сами: Сув шампон за коса

Масната коса е мака на многу девојки. Но, со овој едноставен рецепт ќе можете самите да си направите сув шампон и никогаш повеќе да не излезете со масна коса од дома.

Направете сами сув шампон за коса

За подготовка на овој шампон потребни ви се:
  • Пченкарен скроб
  • Етерично масло од лаванда или лимон
  • Оризово брашно
  • Брашно од индиска маранта
Начин на подготовка:

Во сад за складирање сол или бибер измешајте 6 до 10 капки етерично масло од лаванда или лимон и по 2 лажици пченкарен скроб, брашно од индиска маранта и пченкарно брашно. Промешајте и ставете ја смесата на коренот на косата. Малку измасирајте, оставете да делува 2-3 минути, а потоа по потреба исчешлајте по должината на косата.

Погледнете и каков сув шампон одговара на бојата на вашата коса.

За авторот
Економист во изградба, а страстен обожавател на пишаниот збор уште откако знае за себе. Смета дека животот без домашно милениче не изгледа комплетен, а кафето со многу шеќер го смета за едно најубавите утрински задоволства.

Поврзани содржини

Остави коментар