Направете Баунти чоколатца од 4 состојки за само 10 минути

Направете Баунти чоколатца од 4 состојки за само 10 минути

Познатиот добар вкус во кој ќе уживаат сите љубители на комбинацијата од кокос и чоколадо

napravete-baunti-chokolatca-od-4-sostojki-za-samo-10-minuti-kafepauza.mk

Потребни состојки:
  • 200 мл кондензирано млеко (или слатка павлака)
  • 150 грама кокос
  • 400 грама шеќер во прав
  • 400 грама чоколадо (млечно или со поголем процент на какао)
Начин на подготовка:

Во сад сипете го млекото и додајте ги трошките кокос. Додадете го и шеќерот и сето тоа заедно добро измешајте го додека не добиете густа кремаста маса. Сипете ја смесата во калапи или во правоаголен сад и ставете ја во ладилник сосема да се излади. Штом смесата се стврдне, извадете ја од калапот или исечете ја на правоаголници. Едно по едно парче потопувајте ги во стопеното чоколадо и потоа повторно ставете ги сите парчиња во ладилникот додека чоколадата сосема не се стврдне.

Уживајте во слаткиот десерт!

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Алекс Reply

    Баш ги напрајв чим ја објавивте. Прекрасни сееееее!

Остави коментар