Наједноставен начин да го отстраните гелот од ноктите

Наједноставен начин да го отстраните гелот од ноктите

Ноктите кои се средени со гел изгледаат навистина спектакуларно… сè до моментот кога тие ќе ви пораснат и ќе дојде време да го отстраните. Токму затоа додека најдете време за вашата козметичарка, вие ги криете ноктите од очите на сите околу вас. Но, советниците за убавина тврдат дека гелот може многу едноставно да се отстрани во домашни услови, без никакви дополнителни алатки.

Наједноставен начин да го отстраните гелот од ноктите

Сè што ви е потребно е:
  • Турпија за маникир (коцкеста и груба)
  • Памук
  • Ацетон
  • Алуминиумска фолија
Постапка:

Турпијајте ги ноктите сè додека лакот не го изгуби својот сјај, а потоа намокрете го памукот во ацетон и наместете по еден дел на секој нокт. Откако ќе го направите тоа, поставете парчиња алуминиумска фолија над памукот и оставете да делува 10-тина минути. Потоа тргнете ги фолијата и памукот и со нов памук отстранете го останатиот омекнат гел од вашите нокти.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар