Најдобрите вежби за деца кои поминуваат премногу време пред екран

Сигурно имате помислено дека користењето технологија од страна на децата излегува од контрола. Секојдневно гледаме деца „залепени“ за екрани. Но, ако ги натерате децата да го остават таблетот и да излезат надвор да си играат, сигурно ќе наидете на отпор. За среќа, постојат некои активности во кои децата навистина ќе уживаат.

1. Хулахоп

Најдобрите вежби за деца кои поминуваат премногу време пред екран

Иако хулахопот воопшто не наликува на вежбање, тој е одличен за кардио. Ја подобрува координацијата, како и фокусот и концентрацијата. Уште подобро ќе биде ако успеете да најдете хулахоп што свети во темно. Сите деца сакаат работи што светат. Исклучете ги светилките во домот и направете мала забава со светлечки хулахопи.

2. Влечење јаже

Најдобрите вежби за деца кои поминуваат премногу време пред екран

Децата ги сакат натпреварите. Влечењето јаже е одлично за зајакнување на стомачните мускули, бицепсите и листовите. Истовремено ќе се социјализираат и ќе работат на нивната издржливост. Уште поинтересно ќе биде ако играта ја играат по дожд. Можеби ќе се извалкаат со кал, но истражувањата покажале дека некои бактерии од почвата всушност се добри за здравјето.

3. Боречки вештини

Најдобрите вежби за деца кои поминуваат премногу време пред екран

Боречките вештини се одлична вежба за децата. Тие ќе им помогнат да ги зголемат нивните самодоверба, фокус, издржливост и самодисциплина. Покрај менталните и емоционалните придобивки, боречките вештини се одлични за хиперактивните деца. Можеби ќе биде тешко да го најдете најдоброто училиште за боречки вештини, но потрагата навистина вреди.

4. Качување по карпи

Најдобрите вежби за деца кои поминуваат премногу време пред екран

Луѓето кои искачуваат карти се едни од најподготвените атлети. Со овој спорт се развива неверојатна сила и одлични мускули на рацете и нозете. Исто така за овој спорт е потребно и стратегиско размислување. Качувањето карпи се покажало како одлична терапија против анксиозност, депресија и ниска самодоверба.

5. Пливање

Најдобрите вежби за деца кои поминуваат премногу време пред екран

Пливањето е одлично за флексибилност, намалување воспаленија и зајакнување на коските. Повеќето деца навистина сакаат да си играат во вода со пријателите. Истражувањата покажале дека пливачите имаат 50% помали шанси за прерана смрт за разлика од другите спортисти. Па, пливањето буквално може да му го продолжи животот на вашето дете.

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар