На кој начин смеењето влијае врз здравјето?

На кој начин смеењето влијае врз здравјето?

Смеата е универзален јазик на радоста, но дали знаевте дека зад него се крие вистинска наука? Да, се нарекува гелотологија и е наука која го проучува смеењето и како тоа влијае на нашето тело и ум.

На кој начин смеењето влијае врз здравјето?

Смеата и хуморот се тесно поврзани, бидејќи смеата често е одговор на нешто што се смета за смешно или забавно.

Дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето тело кога се смеете? Еве како смеењето влијае врз здравјето.

1. Смеењето може да има позитивни ефекти врз нашето физичко и ментално здравје.

2. Смеата е социјално однесување кое ни помага да се поврземе со другите и да споделуваме емоции.

3. Различни видови смеа можат да имаат различни функции, како што се поврзување со другите и укажување на срам или непријатност.

4. Смеењето може да се користи во медицински услови, како што се лекување на депресија и хронична болка и подобрување на целокупната благосостојба.

Без разлика дали е преку гледање комедии или едноставно споделување шеги со пријателите, внесувањето повеќе смеа во нашиот секојдневен живот може да доведе до поздрав и посреќен живот.

Еве како смеењето влијае на менталното здравје:

1. Повеќе оптимизам

Хуморот може да ни помогне да ја видиме позитивната страна на нештата, да го намали негативното влијание на стресот и да го подобри нашиот целокупен поглед во животот.

2. Го зајакнува нашиот имунолошки систем

Разноразни истражувања покажале дека смеата има позитивно влијание врз нашиот имунолошки систем, подобрувајќи го нашето физичко здравје и индиректно зајакнувајќи го нашето ментално здравје.

3. Зацврстување на односите

Кога другите се смеат, тоа може да предизвика позитивна и заразна верижна реакција, што нè наведува и нас да се смееме, па оттука создава чувство на социјална поврзаност и севкупна благосостојба.

4. Подобрено расположение

Смеата може да дејствува како форма на ослободување од стресот, помагајќи ни да се справиме со тешките емоции. Kога се смееме, макар и за миг се ослободуваме од негативните мисли и чувства, и на тој начин се чувствуваме опуштено.

Еве на кои начини смеењето влијае врз телото:

1. Олеснување на болката

Смеењето може да ги стимулира ендорфините, природните лекови против болки на телото. Комуницирајќи со мозокот, ендорфините можат да го намалат чувството на болка и да го подобрат расположението.

2. Физички сензации

Покрај физиолошките промени, смеењето може да предизвика и физички сензации како што се грчење на мускулите, скокоткање и затегнување на дијафрагмата. Овие физички промени можат да го стимулираат телото и да дејствуваат како тренинг за мускулите.

Откако прочитавте за поврзаноста меѓу смеењето и здравјето, можеби ќе сакате да прочитате и зошто сексот е како смеењето.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар