„Мрзлива“ пита од кајсии со неверојатен вкус

Ова е десерт што никогаш нема да ве разочара!

Едноставна пита од кајсии со неверојатен вкус

Потребни состојки:

 • 3 јајца
 • 200 грама шеќер
 • 240 милилитри масло
 • 250 грама брашно
 • 230 милилитри јогурт
 • 1 прашок за печиво
 • 1 килограм излупени и исечкани кајсии
 • 2-3 лажички гриз
 • Шеќер во прав за декорација

Начин на подготовка:

 • Исечените кајсии динстајте ги со малку масло за да омекнат, заедно со гризот и малку шеќер.
 • Измешајте ги јајцата, шеќерот, маслото, брашното, прашокот за печиво и јогуртот и направете хомогена смеса.
 • Две третини од смесата ставете во премачкана тавичка и печете додека не се направи кора.
 • Извадете го колачот од рерната, наредете ги кајсиите, а потоа нанесете го и остатокот од смесата.
 • Печете уште 30-40 минути и на крај посипете ја питата со шеќер во прав.

Добар апетит!

Ако сте љубители на овошните десерти, сигурно ќе ви се допадне и оваа освежувчка пита со вишни.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар