Модниот свет на Алек Наумовски: Стилот на младите влече корени од домашното воспитување

Алек Наумовски е еден од најпознатите машки топ модели кои постигнале значаен успех надвор од границите на нашата земја. Тој е еден од основачите на модната агенција Моделс Ин од каде што секојдневно излегуваат врвни модели, манекени и манекенки. Не може, а да не се забележи, дека Алек има навистина изострено чувство за мода, па затоа ние решивме да ѕирнеме во неговиот моден свет и да дознаеме нешто повеќе за неговиот стил на облекување.

Модниот свет на Алек Наумовски: Стилот на младите влече корени од домашното воспитување

Можеби ќе се изненадите, но Алек е љубител на ахроматската палета на бои и минимализмот.

„Боите кои секогаш доминираат во мојата гардероба се црно, бело и евентуално сиво. Стилот се гради низ годините. Експериментирањето со модните парчиња облека е далечно минато. Сега, од оваа дистанца, би рекол дека мојот стил е минималистички со доза на спортски и кежуал варијанти. Сметам дека во гардероберот на секој маж треба да има црно сако, добар пар фармерки и внимателно одбран часовник“, открива Алек.

Несомнено е дека Алек има извонреден стил на облекување, но колку е важно да се биде убаво облечен и да се следат модните трендови во денешно време?

„Никој не треба слепо да ја следи модата, туку да го извлече она што му се допаѓа и да го вметне во својот начин на живот. Нема потреба да имате многу пари за да изгледате убаво. Многу поважен е изборот на неколку вистински парчиња кои ќе бидат добро искомбинирани. Добриот стил веднаш се препознава и со оглед на тоа што нема втора шанса за прв впечаток, убавиот начин на облекување секако помага луѓето да ве доживеат како оригинални и доследни индивидуи“, советува Алек.

Како менаџер на модна агенција, Алек е секојдневно во контакт со различни момци и девојки, а тоа му овозможува да гледа како се облекуваат младите и каков е нивниот стил. Па така, тој ни откри дали македонската младина знае да се облече и кои се нејзините најчести модни грешки…

Модниот свет на Алек Наумовски: Стилот на младите влече корени од домашното воспитување

Стилот и културата кај младите луѓе влечат корени од домашното воспитување

Убавиот изглед и скапата облека не можат да надоместат за лошото однесување. Манирите се на прво место кога станува збор за оставање позитивен впечаток.

„Стилот и културата кај младите луѓе најчесто влечат корени од домашното воспитување. Уште на самиот почеток, можам да забележам како младите комуницираат со другите и дали се културни. Тоа се препознава дури и по нивната гестикулација“, објаснува Алек.

Младите кои имаат одлично домашно воспитување, знаат како да се однесуваат, но и што да облечат. Добриот стил на облекување и културата одат рака под рака и претставуваат совршена комбинација со која не можете да згрешите.

Дозволено ви е да излезете од дома несредени, но тоа не смее да ви стане навика

Дали ви се случило да доцните на работа или во училиште и да излезете од дома во тотален хаос, затоа што не сте имале време да се средите? Алек смета дека тоа е сосема нормално и прифатливо, сѐ додека не прерасне во навика.

„Апсолутно може да се случи да немате време и во брзање да излезете од дома во хаос, но верувајте дека хаосот е само во нашата глава. Никој друг не би ве забележал, бидејќи живееме во време кога сите се многу повеќе преокупирани со себе отколку со вас и вашиот изглед. Секако дека може да се случи тоа инцидентно, но не треба да прерасне во навика“, смета Алек.

Нареден пат кога ќе излезете бушави, без шминка и со стуткана облека, не грижете се. Никој не ве гледа и никој нема да ви замери доколку одвреме-навреме му дозволите на хаосот да завладее со вашиот изглед.

Модниот свет на Алек Наумовски: Стилот на младите влече корени од домашното воспитување

Продолжете на следната страница за остатокот од текстот…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар