Маска за суви раце од компири со којашто ќе ја победите непријатноста од ниските температури

Испуканите раце знаат да бидат голем проблем во есенските и зимски денови

Маска за суви раце од компири со којашто ќе ја победите непријатноста од ниските температури

Потребни состојки:
  • 1-2 големи компири
  • 2 лажички кисел јогурт
  • 2 лажички масло од бадем
  • 1 лажичка кисела павлака
  • 1 лажичка сок од лимон
  • 1 лажичка мед
Начин на подготовка и употреба:

Сварете ги компирите, а потоа излупете ги и матете сè додека не добиете пире. Префрлете во длабок сад и додајте ги сите останати состојки. Мешајте сè додека не добиете хомогена смеса.

Нанесете ја топлата маска на испуканите раце, прекријте ја со пластична фолија или кеса и оставете ја да дејствува 15-тина минути. Потоа измијте ги дланките со млада вода. Резултатите се скоро инстантно видливи.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар