Колку сме НАВИСТИНА отворени за промени?

Автор: Калин Бабушку

Иако сме сите свесни дека промените се случуваат околу нас и дека се нешто од што не можеме да избегаме, мислам дека луѓето не се подготвени за промени. Имајќи го тоа предвид, можеме едноставно да ги поделиме луѓето во две групи:

  • Луѓе кои се отворени кон промени и
  • Луѓе кои не се отворени кон промени

kolku-sme-navistina-otvoreni-za-promeni-kafepauza.mk

Немојте да пробувате да се најдете во некоја од овие две групи, затоа што сите ние би сакале да припаѓаме на првата група. Па, кого било да прашате, ќе ви каже дека е отворен за промени.

Прашањето е колку сме НАВИСТИНА отворени за промени. Колку сме свесни за тоа и колку не сме свесни за тоа дека промените се потребни. Еве ви неколку совети – како да станете свесни за промените и да прифатите дека промените мора да се случуваат, ако сакате да напредувате лично и професионално:

Разберете веќе еднаш дека промените нон-стоп ќе се случуваат – Ова е првата и најважна работа и кога ќе го прифатите ова, сè друго ќе ви биде полесно.

Некои промени нема да бидат баш пријатни – И ова е дел од промените, но затоа нашите предци нашле решение и за ова, па рекле: секое лошо за добро е.

Намалете ги очекувањата – Доколку вие ја правите промената, немојте да поставувате многу високи очекувања. Немојте тоа да го правите, затоа што ако не ги остварите, тогаш секоја нова промена ќе ви биде со големи стравови.

Учете од секоја промена – Учете од сопствените, но и од промените кај другите околу вас. Секоја научена и прифатена промена ве прави посилни при новите промени.

Знајте кога да ги прифатите промените, а кога да не ги прифатите – Со тек на време станувате сè поискусни и ќе знаете кога ќе донесете вистинска одлука.

Опуштете се – Земете воздух… избројте до 100 (не знам дали помага, но штом толку многу го споменуваат, мора да помага). Вежбајте… ако сте опуштени тоа ќе ви овозможи полесно да се справите со промените.

Бидете подготвени – Доколку знаете дека некоја промена ќе се случи, би било паметно да бидете подготвени.

Забележете ги знаците – Промените не доаѓаат туку така. Мора да има некои знаци кои ќе навестат дека ќе има промена, па пробајте да видите.

Секоја промена носи нови работи – Бидете подготвени дека ќе треба да живеете нов живот, да работите на нов начин и ред други работи, па затоа дајте си време да се навикнете на новиот начин.

Како што можете да видите, промените не се случуваат туку така. Ние сме тие што ги правиме, но понекогаш не сме свесни дека ние ги правиме. Но и да не ги правиме ние, промените имаат огромно влијание врз сите нас индивидуално или групно.

Петар Лазаров и Калин Бабушку, основачи на Македонија Експорт, се автори на прирачникот Tip of the week кој изобилува со совети за личен и професионален развој. Повеќе информации ќе најдете на нивната страница на Фејсбук.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар