Коктел со кој ќе го исчистите организмот од сите токсини

Коктел со кој ќе го исчистите организмот од сите токсини

Храна и пијалаци во изобилство звучи како гурмански сон, но сепак вашите бубрези нема да се согласат со тоа. Верувале или не, бубрезите секојдневно филтрираат околу 200 литри крв, чистејќи токсини и други штетени материи. Секојдневно тие од крвта исфрлуваат околу 2 литра отпадни и некорисни материи. Кога бубрезите ќе се оптоварат од токсините, може да дојде до разни несакани заболувања.

Коктел со кој ќе го исчистите организмот од сите токсини

Најголемиот дел од токсините ги внесуваме преку храната и пијалаците, а ова се најголемите непријатели:

 • животински протеини
 • сол
 • генетски модифицирана храна
 • вештачки засладувачи
 • газирани пијалаци
 • кофеин
 • цигари
 • млечни производи

Со помош на овој коктел ќе се го исчистите организмот од сите токсини.

Потребни состојки:
 • сок од ½ лимон
 • 1 киви
 • 25 г ореви
 • 1 банана
 • половина снопче магдонос
 • 1 шолја вода
Начин на подготовка:

Состојките ставете ги во блендер, убаво измешајте ги и консумирајте го коктелот веднаш. По избор, можете да додадете и половина авокадо или една шака млад спанаќ или прокељ.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар