Која божиќна храна е опасна за кучиња и мачки?

Која божиќна храна е опасна за кучиња и мачки?

Традиција е да се подготвува вкусна храна за новогодишната ноќ и Божиќ, а трошењето време за богато поставената трпеза е важно за многу луѓе. Кога организираме семејни вечери, посветуваме многу енергија на подготовката на специјалитети со врвен квалитет. Сепак, овие деликатеси не треба да се споделуваат со кучето или мачката. Ова треба добро да го запомните, но треба да побарате и од гостите да не ги хранат вашите миленици со храната од нивните чинии.

Која божиќна храна е опасна за кучиња и мачки?

Ако сакате да му приредите вкусно изненадување на членот на семејството со четири нозе – купете му посебна храна и посветете му повеќе време.

На божиќната маса доминираат рибите, компирот, кифличките, сармите или колачите. Секое од овие јадења може да предизвика сериозни последици по здравјето на вашето милениче. Луѓето и животните имаат различни потреби во исхраната. Ако правилно се грижите за вашите четириножни пријатели, исто така, треба да запаметите дека барањата на кучиња и мачки се различни. Многу од нашите омилени јадења содржат состојки кои се штетни, па дури и токсични за нашите миленици. Таквите деликатеси вклучуваат, меѓу другото: чоколадо или суво грозје што се користи за да се подготват многу празнични десерти. Само неколку зрнца грозје или мало парче темно чоколадо може да бидат токсични за животното. На пример, нешто повеќе од 100 грама темно чоколадо може да бидат погубни за Лабрадор тежок 30 килограми.

Другите јадења популарни за време на празниците се базираат на зелка, печурки и грашок. Овие производи, иако не се токсични, им предизвикуваат на кучињата и мачките многу тегоби, па дури и опасна подуеност. Исто така, суровото тесто со квасец може да предизвика нарушување на дигестивниот систем на домашното милениче. Посебно внимание треба да им се посвети на коските од риби, што претставуваат голем ризик за нашите миленици. Големите коски од крап може да му направат проблем во устата и грлото, па дури и да го уништат дигестивниот тракт на животно.

Ако храната наменета за луѓето не е соодветна за нашите миленици, како да им ја покажеме нашата љубов кон нив за време на Божиќ? Вреди да им ја купите омилената закуска специјализирана за кучиња или мачки. На овој начин, можете да бидете сигурни дека не само што сте ги наградиле со нешто вкусно, туку и дека тоа што сте им го дале да го јадат е безбедно и здраво. А, по заедничката гозба, не ја заборавајте ниту зимската прошетка.

Можеби сакате да прочитате и за петте работи кои можете да ги направите за безбедноста на вашето куче.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар