Кој чај е најдобар за вас според вашата крвна група?

Знаевте ли дека постои диета која е заснована на вашата крвна група? Во зависност од вашата крвна група, одбирате помеѓу одредени прехранбени продукти и напитоци. Она што е добро и здраво за другите, едноставно може да не му одговара на вашиот организам. Па, дознајте кои видови чај се најдобри за вас според вашата крвна група.

Кој чај е најдобар за вас според вашата крвна група?

Крвна група А

Овие луѓе се емотивни и аналитични и силно реагираат на стрес. Кафето не им пречи, но постојат билни чаеви што можат да го заменат, а се многу подобри за нивниот организам. Најдобрите чаеви за овие луѓе се зелен, чај од јасмин, комбинација од двата, чај од невен, мајчина душичка и мешавина и од овие два.

Крвна група Б

Карактеристично за овие луѓе е што имаат побавен метаболизам. Поради ова често се склони кон дебелеење, несоница и хроничен замор. На луѓето со крвна група Б најмногу им одговара црвен чај, зелен чај, чај од маточина, жалфија и бозел, или мешавина од последните три.

Крвна група АБ

Овие луѓе имаат силна интуиција и неверојатна способност да се справат со стресот. Нивна слаба точка им е либидото. Би требало да избегнуваат кафе или да го заменат со чај. Најдобро е да консумираат чај од нане, зелен чај, мешавина од двата, жолт чај и чај од брусница.

Крвна група 0

Овие луѓе е најдобро да избегнуваа млеко и глутен. Луѓето со крвна група 0 се многу отпорни на стрес, но често имаат проблеми со желудникот и со киселини во стомакот. Кафето воопшто не е добро за нив и би требало да го заменат со чај од ѓумбир, маточина или зелен чај.

Дали знаете кои се здравствените придобивки од зелениот чај?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар