Кога жените најмногу сакаат секс?

Најновото Британско истражување покажало дека женското либидо е најсилно во сабота околу 23:00 часот. Иако повеќето Британки се задоволни со својот сексуален живот, голем број од нив недостатокот на желба за секс го префрлаат на хаотичното работно време.Кога жените најмногу сакаат секс?Жените од Шкотска и жените од јужен Велс се најзадоволни од животот во спалната соба (82% се задоволни), додека оние од Ирска се најнезадоволни (30% се задоволни). Од друга страна пак, Ирците важат за народ кој обожава секс, бидејќи 42% од населението имаат односи повеќе од 3 пати неделно.

Минатата година истражувањето на „London School of Economics“ откри дека најдобар ден за секс е сабота. Како што тврдат научниците, тогаш нивото на кортизол во телото се изедначува, со што се стимулираат хормоните задолжени за сексуалност. Исто така, според нивното истражување се покажало дека нивото на хормонот тестостерон кај машките и нивото на естрогени хормони кај жените е до пет пати повисок во утринските часови.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. enis Reply

    Aj sea sekoja da si kaze koga i kako najmnogu saka:

Остави коментар