Како правилно да го користите витаминот Ц за нега на вашата кожа?

Како правилно да го користите витаминот Ц за нега на вашата кожа?

Кога станува збор за нега на кожата, најважните состојки кои морате да ги обезбедите се: заштитен фактор, ретинол и витамин Ц. Сите овие фактори придонесуваат за поздрава, посветла и помазна кожа.

Како правилно да го користите витаминот Ц за нега на вашата кожа?

Веќе ви е добро познато дека витаминот Ц е една од најбараните состојки за нега на кожата. Станува збор за моќен антиоксиданс кој е идеалното средство во борбата против оксидативното нарушување. Освен тоа, игра голема улога во зајакнувањето на имунолошкиот систем.

Во продолжение прочитајте како правилно да го користите витаминот Ц за нега на вашата кожа.

Се препорачува да го користите како дел од вашата утринска рутина за нега на кожата и да го нанесете под слојот од заштитен фактор 30 или 50. Ќе го најдете во најразлични продукти како тонери, серуми и крем за очи.

Еве на што треба особено да внимавате:

Производи

Без разлика дали се работи за серум или крем за очи, погрижете се да го изберете вистинскиот тип на производ кој потполно ќе одговара на потребите на вашата кожа.

Видови

Постојат повеќе видови на витамин Ц. Најмоќната опција за мрсна или нормална кожа е Л-аскорбинската киселина, додека за сува и чувствителна кожа се препорачува магнезиум аскорбил фосфат, растворлив во вода.

Концентрација

Експертите препорачуваат да почнете со пониски концентрации на витамин Ц од 10% или 15% и постепено да ја зголемувате концентрацијата.

pH вредност

Апсорпцијата на витаминот Ц зависи од нивото на неговата pH вредност. За нормална кожа оптимална ниска pH вредност изнесува околу 3,5. Додека пак, за чувствителна кожа се препорачува формула со pH вредност која изнесува 5 или 6.

Откако прочитавте како правилно да го користите витаминот Ц, можеби ќе сакате да прочитате и кои 5 предупредувачки знаци укажуваат дека на вашето тело му недостасува витамин Ц.

Извор: en.vogue.me


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар