Како безбедно да ги користите јавните тоалети и да го заштитите вашето здравје?

Како безбедно да ги користите јавните тоалети и да го заштитите вашето здравје?

Јавните тоалети не се најчистите места што можете да ги посетите, но понекогаш се случува да бидете принудени да ги користите. Тие се користени од многу луѓе, па како резултат на ова во нив се акумулираат многу бактерии и микроби. Постојат неколку правила за безбедно користење на јавните тоалети кои многу луѓе не ги знаат. Погледнете за кои станува збор.

1. Користете го најчистиот тоалет

Како безбедно да ги користите јавните тоалети?

Кога одите во тоалет, обидете се да го одберете оној што изгледа најчисто. Интересно е што многу луѓе ги преферираат тоалетите кои се подалеку од влезната врата. Па, голема е веројатноста првиот тоалет да биде најчист.

2. Не оставајте ги вашите работи на подот

Како безбедно да ги користите јавните тоалети?

Никогаш немојте да ги оставате вашите работи на подот од јавниот тоалет. Микробите од чевлите ќе се префрлат на нив, а потоа и на вашите раце.

3. Носете заштита за тоалетна школка

Како безбедно да ги користите јавните тоалети?

Нема потреба да ја покривате тоалетната школка со хартија. Набавете заштита за неа која ќе ја фрлите веднаш по употребата.

4. Паметно пуштање вода

Како безбедно да ги користите јавните тоалети?

Од очигледни причини, казанчето во јавните тоалети има многу микроби. Па, кога ќе пуштате вода користете тоалетна хартија за да се заштитите.

5. Мијте ги рацете со жешка вода

Како безбедно да ги користите јавните тоалети?

Измијте ги рацете со жешка вода бидејќи тоа е добар начин да се ослободите од микробите. Ако е можно користете сапун. Држете ги рацете под вода барем 20 секунди.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар