Излечете го воспаленото грло за само 4 часа

Се чини како да имаме подзаборавено на ризницата со лекови која нашите предци ни ја имаат оставено во наследство. Тоа баш е штета бидејќи помеѓу нив има здравствени совети кои не можат да ги надминат ни некои од најдобрите современи лекови на пазарот.

Young woman touching her throat - pain.

Ако се најдете во ситуација да имате воспаление на грлото и крајниците или ангина, имаме добри вести. Мислевте дека ги пробавте сите лекови и ништо не помогна? Постои еден народен лек кој ќе ве излечи за само 4 часа.

Еве како да го подготвите:
  • Прелијте 80 грама мелени семки ким со 200 мл вода и варете ги 15 минути.
  • Ќе добиете густа растеглива маса, која личи на талог од кафе.
  • Процедете и додајте 50 мл вода, па повторно доведете ја смесата до точка на вриење.
  • Тргнете го садот од огин и додадете една лажица коњак или вињак.

Вашиот лек е подготвен.

Зимајте по една супена лажица на секој пола час. Веќе по 2 часа болката ќе почне да се повлекува, а после 4 ќе бидете сосема добро.

Во случаи на тешка настинка, овој лек можете да го пиете и подолго. Им се препорачува на сите кои се склони на болки во грлото.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар