Истенчете се со домашен трик! Обичната фолија ќе ги стопи вашите масни наслаги и ќе ви го исчисти организмот од токсини

Истенчете се со домашен трик! Обичната фолија ќе ги стопи вашите масни наслаги и ќе ви го исчисти организмот од токсини

Ослободете се од масните наслаги, но и од целулитот и стриите.

A picture of a sexy female body being wrapped around with foil to reduce fat over white background

Замотувањето во целофанска фолија стана популарна козметичка процедура, а се користи за слабеење, детоксикација на организмот и подобрување на квалитетот на кожата.

Постојат различни начини на замотување во фолија. Денес ви ги претставуваме двата најефикасни методи на слабеење, детоксикација и ослободување од целулитот со помош на целофанска фолија.

1. Замотајте се во фолија со мед

Загрејте мед во мал сад и додадете една жолчка и неколку капки цитрусно етерично масло (лимон, портокал или јојоба). Оваа смеса нанесете ја на проблематичните делови од телото (нозете, стомакот и бутовите) и цврсто замотајте се во фолија. Облечете топла облека, легнете и покријте се со ќебе. После половина час, тргнете ја фолијата и истуширајте се.

2. Замотајте се во фолија со глина

Антицелулитното замотување со глина е најдобар начин за согорување на масните наслаги. Притоа најдобро е да користите сина глина бидејќи таа содржи голем број микроелементи кои благотворно делуваат на кожата. Разредете сина глина со вода и нанесете ја смесата на проблематичните места. Облечете топла облека и оставете да делува 1 час.

За подобар ефект, пред да почнете со третманот, направете пилинг.

Замотувањето во фолија би требало да го практикувате два пати неделно и фантастичните резултати нема да изостанат. Ќе се ослободите од масните наслаги, но и од целулитот и стриите.

Предности од употребата на кујнската фолија во процесот на слабеење:
  • Фолијата не е скапа и секој може да си ја дозволи.
  • Не мора да ги замотувате само критичните делови, туку можете и целото тело.
  • Помага за обликување на телото.
  • Кога се потите, тогаш слабеете.
  • Помага во справувањето со целулитот.
  • Ја прави кожата убава и затегната.

Ако се занимавате со фитнес и вежбате три пати неделно, а притоа и се замотувате во фолија, во една недела можете да изгубите до 1,5 килограми.

Напомена: Ако страдате од срцева болест, кардиоваскуларна болест, хипертензија или проширени вени, замотувањето во пластична фолија не е препорачливо!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар