Идеи за лесни појадоци кои ќе ви дадат енергија за целиот ден

Потполно ве разбираме кога ќе кажете дека ви претставува тешкотија да станете наутро за да подготвите појадок, а уште повеќе ве разбираме ако после напорната работа имате проблем да останете будни во текот на целиот ден. Затоа денес ви претставуваме неколку вкусни идеи за појадок кои со сигурност ќе ве одржат будни подолго време. Станува збор за солени и слатки појадоци со кои ви е гарантирана доволната количина енергија за во текот на целиот ден.

1-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

Доколку својот ден не можете да го започнете без некоја слатка закуска, тогаш дефинитивно изберете мафини со Нутела и банана.

2-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

Сакате омлет, но немате доволно време да го направите? Постапката е премногу едноставна! Сè што треба да направите е сите состојки за омлетот да ги ставите во калап за мафини и да ги потпечете.

3-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

Доколку не сакате вашиот појадок да биде толку сладок, а сепак да биде витамински и здрав, тогаш идеален избор за вас се мафините со јаболка и цимет, кои ќе ги украсите со исечкани свежи јагоди.

4-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

Нема подобра опција за појадок од премногу вкусното смуди. Наш предлог е тоа да биде смуди кое е богато со банани и разни семиња, кое ќе го дополнувате по вкус и ќе го направите уште похранливо.

5-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

Мафините со боровинки не чинат многу, а можете да ги направите и сами во микробранова. Без разлика, овие мафини се одличен избор за појадок.

6-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

За да направите едноставен, но потполно витамински појадок, изберете тост намачкан со авокадо. Авокадото е многу здрава состојка која ги подобрува функциите на мозокот, па со самото тоа е одличен избор за утринските часови, бидејќи ја зголемува вашата концентрација и прави да имате многу енергија во текот на целиот ден.

7-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

За да не се оптоварувате наутро со правењето комплициран појадок, оставете во чаша или тегла да отстоијогурт помешан со житарки и овошје. На тој начин ќе добиете здрав и вкусен појадок кој ќе биде вистинска енергетска бомба за вашиот организам.

8-lesen-pojadok-za-polna-energija-vo-tekot-na-celiot-den-www.kafepauza.mk_

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

  1. Svetle Reply

    Koga pisuvate vakvi predlozi za ishrana, jasna vi e finansiskata
    sostojba na citatelite i ne moznosta da se kupat takvi skapi produkti
    ili ajde da se pise samo

Остави коментар