Генијални трикови кои треба да ги знае секој родител

Автор: Зорица Тодорова

Родителството е еден од најисполнувачките, но истовремено и најтешките предизвици со кои некогаш ќе се соочите во животот. Имате еден мал милион обврски кои секојдневно мора да ги исполнувате и тоа воопшто не е лесна работа, затоа што за вашите деца треба да бидете најдобар пример. Токму затоа ви покажуваме некои едноставни, но генијални трикови кои ќе ви ја олеснат работата, постојано ставајќи ги вашите мали на прво место.

1. Употребете мешавина од сјај за миење садови, водороден пероксид и сода бикарбона за дамките од храна

1-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

2. Налепниците за автомобил им покажуваат на вашите деца каде да останат на паркингот додека сте вие во супермаркет

2-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

3. Носете ги цуцлите во пластични кутичиња од сос кога ви се во чантата

3-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

4. Бањајте го вашето дете во легенче додека е во кадата за играчките да се постојано со него

4-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

5. Кога сте надвор, заштитете го вашето бебе од комарци

5-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

6. Базените на надувување се голем и безбеден простор за играње

6-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

7. Со шнолка заврзете ги прерамките од маичката која сѐ уште му е голема на вашето девојче

7-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

8. Капачињата од кафе за носење претворете ги во чинивче за да не се покапи детето од сладолед

8-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

9. Убедете ги вашите деца да ви помагаат со чистењето со тоа што ќе го претворите во забавна игра

9-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

10. Направете држачи за сокчињата

10-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

11. Наполнете волнена ракавица со грав, јачмен или друго семе, потапкајте го неколку пати грбот на вашето дете со неа и можете да заминете во другата соба

11-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

12. Набавете капче за бањање за да нема солзи

12-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

13. Направете спреј за косата на куклите од 2 лажици омекнувач за алишта и вода

13-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

14. Направете нишалка за вашите деца од некој голем чаршаф

14-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

15. Научете ги децата правилно да ги облекуваат чевлите

15-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

16. Употребете силиконско лепило за ѓоновите на чевлите кои се лизгаат

16-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

17. Ако вашите деца имаат страв од нешто, на пример од чудовишта, направете спреј за чудовишта

17-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

18. Употребете старо пластично шише за да може мијалникот да им биде подостапен на децата

18-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

19. Направете табла за играње во дворот

19-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

20. Од обично пластично шише направете големи балони

20-genijalni-trikovi-koi-treba-da-gi-znae-sekoj-roditel-kafepauza.mk

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар