Еве зошто не треба да ги чувате тампоните во бањата, но ниту во чантата

Еве зошто не треба да ги чувате тампоните во бањата, но ниту во чантата

Постои ризик од развој на вагинални инфекции заради можната појава на мувла и габички. Памукот е добра подлога за нивен развој кога тампонот се чува во влажно и топло опкружување.


1-eve-zoshto-ne-treba-da-gi-chuvate-tamponite-vo-banjata-no-nitu-vo-chantata-www.kafepauza.mk_

„Иако е најлогично тампоните да се чуваат во бањата за да ни бидат најблиску кога ќе ни бидат најпотребни, сепак тоа не е добра идеја“, тврди д-р Алиса Двек од Њујорк.

Таа објаснува дека тампоните во топлите и влажни бањи се погодна подлога за развој на мувла и бактерии кои понатаму може да предизвикаат вагинални инфекции. Подобра идеја е да ги чувате во плакарот на студено и суво место.

„Размислете, памукот е подложен за развој на бактерии и затоа е подобро тампоните да не се чуваат во влажно и топло опкружување“, вели д-р Двек.

Таа опишува и што се случува кога во вагината ќе се стави еден ваков тампон. Вели дека тогаш може да се појави чешање и зголемен исцедок, бидејќи вагината се обидува да ја одржи својата природна pH вредност.

2-eve-zoshto-ne-treba-da-gi-chuvate-tamponite-vo-banjata-no-nitu-vo-chantata-www.kafepauza.mk_

Д-р Двек додадва и дека жените би требало да бидат внимателни со носењето тампони на дното од чантата. Напоменува дека тампоните најчесто имаат рок на траење до 5 години од излегувањето од производниот погон и лесно може да се случи тоа време да помине, а за тоа воопшто да не сме свесни.

Исто така, тампоните може да се извалкаат од прашината која е честа во чантите, откако нивната заштитна обвивка ќе се оштети од работите кои се наоѓаат околу нив.

Дознајте и кои се најчестите грешки при користењето на тампоните.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар