Еве како 1 чаша сок од ананас дневно влијае на вашето здравје

Еве како 1 чаша сок од ананас дневно влијае на вашето здравје

Одлични вести за љубителите на ананасот! Сокот од ова егзотично овошје е неверојатно здрав пијалак. Прочитајте што содржи и зошто треба секојдневно да го пиете.

(0)-eve-kako-chasha-sok-od-ananas-dnevno-vlijae-na-vasheto-zdravje-kafepauza.mk

Сокот од ананас е одличен пијалак за освежување во летните денови. Меѓутоа поради хранливите и здрави состојки кои ги содржи, треба да се пие и во зима. Сигурно не сте знаеле дека ананасот е најздравото овошје кое постои. Тој е богат со ензими, минерали, витамини, а содржи и калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, јод и цинк, потоа провитамин А и витамините Е, Ц и Б.

(1)-eve-kako-chasha-sok-od-ananas-dnevno-vlijae-na-vasheto-zdravje-kafepauza.mk

225 грама ананас содржат 131,4% од препорачаната дневна доза витамин Ц, 76,5% магнезиум, 9% витамин Б6, 8,6% витамин Б1 и само 82 калории.

(2)-eve-kako-chasha-sok-od-ananas-dnevno-vlijae-na-vasheto-zdravje-kafepauza.mk

Што ќе се случи ако секој ден во текот на една година пиете сок од ананас?

  • Помалку ќе се разболувате од настинки и воспаленија бидејќи ананасот содржи бромелан кој го чисти организмот од токсини.
  • Ќе го изгубите вишокот килограми. Ако го пиете сокот на празен желудник ќе ви се намали апетитот за благо.
  • Ќе го исчистите организмот од паразити. Потребни се само три дена редовна консумација на ананас за телото да се ослободи од цревните паразити.
  • Се смалува ризикот од повреди. Калиумот што се содржи во ананасот помага при одржување стабилно ниво на електролитите во телото и го спречува грчењето на мускулите при физички напор.
  • Редовното консумирање ананас обезбедува обилно количество антиоксиданси за организмот.
  • Забите стануваат поцврсти и побели.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Инженер под влијание на силни филмски маси. Далеку од реалноста, блиску до паметот. Иако крајот на филмот Живот го знаеме сите, сепак убаво е да уживаме додека трае.

Поврзани содржини

Остави коментар