Екстремен тест на целото тело: „TurkishCupUp“ предизвик

Екстремен тест на целото тело: „TurkishCupUp“ предизвик

Овој турски начин на вежбање е познат по јакнењето на силата во целото тело, ја подобрува координацијата и стабилноста. Сепак, оваа вежба оди и чекор понатаму – од вас се очекува да кренете тежина со чаша која до половина е наполнета со вода и стои врз тег која треба да го кренете – секако, внимавајќи да не ја истурите водата.

Екстремен тест на целото тело: „TurkishCupUp“ предизвик

Предизвикот го започнал Омар Болден, истакнат американски фудбалер.

Забелешка:

Доколку сакате да го пробате овој предизвик, но немате можност во салата за вежбање, можете да го направите дома. Препорачливо е да користите пластична или хартиена чаша и да ставите крпи под себе. Секако нема да ви биде пријатно ако водата се истури или чашата се скрши. И без тоа гарантираме дека ова ќе биде тешка задача.

Овие чекори ќе ви помогнат да го остварите предизвикот:

  1. Легнете на земја испружувајќи ја десната рака. Држете го тегот исправен во другата рака. Започнете со свиткано десно колено и пета на земја. Испружете ја левата нога со петицата кон земјата и левата рака директно на страната, со дланката на земја. Држете ја раката испружена со тегот директно над рамената. Одржувајте ја оваа положба на раката во текот на целата вежба.
  2. Пријателот нека ви постави чаша со вода врз тегот. Време е да се фокусирате.
  3. Затегнете го торзото и притиснете го левиот лакт на земја, а потоа повлечете го торзото нагоре.
  4. Со левата рака и десната нога, оддалечете се од земја, стегајќи ги тетивите за да ги кренете колковите до положба на мост.
  5. Потоа спуштете ја левата нога под левата рака и спуштете го коленото на земја. Постојано бидете фокусирани на тежината.
  6. Исправете го торзото и кренете ја левата рака од земја. Свртете го грбот малку за да го поставите телото во права линија.
  7. Потпрете се на предната нога за да застанете исправено.
  8. Направете пауза, а потоа сторете го спротивното за да се вратите во почетна позиција.

Можеби сакате да ги дознаете и 4-те стратегии кои ќе ви помогнат да го засакате вежбањето.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар