Едноставна домашна маска од мед за освежување и чистење на вашето лице

Во сировиот мед не постојат никакви штетни хемикалии и токму затоа тој е одличен за вашата кожа. Огромен број истражувања секојдневно ни покажуваат нови придобивки од медот, вклучувајќи ги и неговите неверојатни способности за чистење на вашата кожа, чистење на порите, заштита на кожата со помош на антиоксидансите кои ги содржи како и освежување и хидратација.

Едноставна домашна маска од мед за освежување и чистење на вашето лице

За овој едноставен рецепт потребни ви се:
  • 1 лажичка пире од авокадо
  • 1 лажичка полномасен јогурт
  • 1 лажичка сиров мед

Пред да ја нанесете маската, измијте го вашето лице со топла вода и избришете го со чист пешкир. Потоа измешајте ги сите состојки во мал сад и нанесете ја мешавината врз вашето лице. Оставете ја да стои од 20 до 30 минути и потоа исплакнете.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар