Едноставен рецепт за вкусен чоколаден леб од банана

Сите љубители на чоколадото, бананите и вкусните слатки, ќе бидат воодушевени од овој рецепт за чоколаден леб од банана. Потребено ви е околу еден час за да го приготвите, чија подготовка е доста едноставна, а вкусот пресладок.

1-recept-za-vkusen-chokoladen-leb-od-banana-www.kafepauza.mk_

Потребни состојки:
 • 100 грама путер, стопен на собна температура
 • 130 грама брашно
 • 60 грама какао
 • 1 супена лажица сода бикарбона
 • 1/4 супена лажица сол
 • 150 грама шеќер
 • 60 милилитри млеко
 • 1 супена лажица ванилин шеќер
 • 1 поголемо јајце и 1 жолчка
 • 80 грама крцкави, чоколадни трошки
 • 3 зрели, изгмечени банани

2-recept-za-vkusen-chokoladen-leb-od-banana-www.kafepauza.mk_

Начин на припрема:

Загрејте ја рерната на 180 степени, а тавата (со големина отприлика 20×10) обложете ја со хартија за печење. Во подлабок сад измешајте го брашното, какаото, сода бикарбоната и солта. Во друг подлабок сад додадете ги јајцето, жолчката, млекото и ванилиниот шеќер и добро измешајте ги. Потоа комбинирајте ја содржината од двата садови, па додадете ги чоколадните трошки и бананите.

3-recept-za-vkusen-chokoladen-leb-od-banana-www.kafepauza.mk_

Сипете ја смесата во тавата и ставете ја да се пече во рерна околу еден час. Со виљушка уверете се дека лебот е добро испечен, а потоа извадете го од рерната и оставете го 15-тина минути за да се излади. Исечете го лебот на парчиња и уживајте во неговиот вкус. Нема ништо поубаво од она што се прави лесно, а е премногу вкусно.

4-recept-za-vkusen-chokoladen-leb-od-banana-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар