Едноставен рецепт за колачиња со мед

Едноставен рецепт за колачиња со мед

Крцкави, но сочни колачиња без јајца на кои можете да им додадете ореви или бадеми за подобар вкус.

Едноставен рецепт за колачиња со мед

Потребни состојки:

  • 50 гр мед
  • 300 гр ‘ржано брашно
  • 100 милилитри вода

Начин на подготовка:

  1. Растворете го медот во водата.
  2. Додајте го брашното. Потоа, месете ја смесата за кратко време. Со помош на лажичка, формирајте колачиња и ставете ги во тава обложена со хартија за печење.
  3. Печете на 200 Целзиусови степени околу 10-15 минути.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за чоколадна фантазија што се топи во устата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар