Една грешка и машината за перење ќе потроши двојно повеќе електрична енергија

Една грешка може да биде штетна и за буџетот и за облеката, но и драстично да влијае на вашата сметка за електрична енергија.

Една грешка и машината за перење ќе потроши двојно повеќе електрична енергија

Иако на секое пакување има препорака колку детергент треба да ставите за едно перење, повеќето производители претеруваат, а тоа е така за да го трошите детергентот побрзо и да купувате почесто.

Вишокот детергент ќе остави бели дамки на облеката, но и ќе го заглави одводот, а тоа ќе предизвика машината за перење да троши двојно повеќе струја.

Исто така, важно е да се нагласи дека повеќе детергент не значи почисти алишта, иако повеќето луѓе мислат така, па поради тоа ненамерно истураат повеќе прашок и со тоа само ги оштетуваат алиштата и машината.

За квалитетно испрани алишта се потребни 3 елементи: температурата на водата, центрифугата и комбинацијата на детергент и омекнувач. Само кога овие три елементи ќе бидат оптимизирани, алиштата ќе бидат навистина чисти.

Освен тоа, важно е да ја изберете највисоката можна температура за перење бидејќи повисоката температура значи почисти алишта.

Изберете програма со подолги и со дополнителни плакнења, а што се однесува до детергентот, важно е да е со добар квалитет. Во упатството може да биде наведено дека треба да користите повеќе детергент отколку што е навистина потребно, а тоа ќе го знаете ако има премногу пена во текот на перењето.

Во тој случај, обидете се да ја најдете најниска препорачана количина детергент на пакувањето. Ако тоа не е наведено, едноставно намалете ја количината додека не ја пронајдете идеалната мерка.

Прочитајте го и овој трик што ќе ви помогне да го спречите насобирањето маснотии во машината за миење садови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар