Еден поразличен појадок: Овесна каша со тиквички и поширани јајца

Ако секој ден го имате истиот појадок, време е да експериментирате и да пробате нешто поразлично.

Еден поразличен појадок: Овесна каша со тиквички и поширани јајца

Потребни состојки:

 • 1 мала тиквичка или половина од една голема
 • 1 млад кромид
 • 3 до 4 лажици овесни снегулки
 • 180 милилитри вода
 • 1 јајце
 • сланина (по избор)
 • сол, оригано и зачини по избор
 • маслиново масло
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Излупете ја тиквата, изрендајте ја и исцедете ја. Потоа исечкајте го кромидот во тиквичките и пржете многу малку во маслиново масло. Ако сакате, додадете и сланина. Додадете зачини по избор.
 2. Потоа додадете ги овесните снегулки и убаво измешајте ги со тиквичките и гответе околу 30 секунди на тивок оган.
 3. Во друг сад зовријте ја водата, а јајцете го претходно сте го ставиле во еден сад, сега ставете го во водата, а потоа нежно извадете го.
 4. Кога овесната каша ќе стане кремаста таа ќе биде готова. Додадете го јајцете одозгора, украсете со магдонос и уживајте.

Погледнете го и овој рецепт за пире од карфиол.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, книгите на Стивен Кинг, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар