Десет коктели за дочек на Стара Нова година

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

Автор: Елена Јошеска

Откако ја дочекавме новогодишната ноќ со прекрасни алкохолни коктели, ред е од ова да не отстапуваме и за дочекот на новата година според јулијанскиот календар.

Следуваат 10 коктели кои ќе го продолжат вашето празнично расположение и кои одлично ќе се вклопат во вашата староновогодишна прослава. Сите се креација на Џаред Лакс, визуелен уметник, кој работи како супервизор во барот Quattro, дел од ланецот Four Seasons.

1. Есенски зачин

 • 30 мл вотка
 • 60 мл сок од јаболко
 • 15 мл сок од лимон
 • 15 мл сируп

Состојките се комбинираат во шејкер со мраз и убаво се протресуваат. Се гарнира со стапче цимет и парче јаболко.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

2. Искрата од Малибу

Откако состојките ќе се измешаат во шејкер, коктелот се истура во чаша полна со шампањ и се декорира со парчиња јагоди.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

3. Розова лимонада

 • 60 мл Absolut Citron вотка
 • 15 мл ликер Куантро
 • 15 мл ракија од праска
 • 30 мл Limoncello
 • 30 мл кисел микс
 • 15 мл сок од лимон
 • неколку капки Гренадин

Работ на чашата се премачкува со лимонов сок и се обложува со шеќер. Се декорира со кора од лимон.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

4. Крем од цимет

 • 60 мл ирски крем Бејлис
 • 15 мл Goldschlager
 • 15 мл ликер со вкус на карамелизирани бонбони

Внатрешноста на чашата се декорира со чоколаден прелив, а работ од чашата се натопува со чоколаден сируп и се обложува со рендано чоколадо.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

5. Шеќерно стапче

 • 45 мл вотка
 • 15 мл мента ракија
 • 15 мл крем од какао

Како што кажува името, овој коктел се декорира со новогодишно шеќерно стапче.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

6. Оревокршачка

 • 45 мл вотка
 • 15 мл ликер Amaretto
 • 15 мл бел крем од какао

Работ на чашата се обложува со мелени ореви, додека на дното може да се додаде една мараскино вишна.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

7. Божиќно кисело

За да се добие одличен контраст на боите, светло зелениот коктел се служи во чаша во која на дното има мараскино вишна.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

8. Ноќ во Аспен

 • 90 мл кафе
 • 30 мл ликер Frangelico
 • 15  мл ванила-коњак

Коктел наменет за поладните денови, кој, за дополнителна енергија, се декорира со шлаг, морско оревче и зрна кафе.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

9. Ног од Југот

Егног е традиционален млечен пијалак кој е особено популарен во САД и Канада за време на зимските празници како Божиќ и Нова година. Рецептот содржи само сирови јајца. Гарнирајте со рендано чоколадо.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година

10. Лаванда

 • 45 мл вотка
 • 30 мл француско бело вино Lillet
 • 30 мл сируп од лаванда
 • 15 мл сок од лимон

За целосно да се долови името на овој коктел, се декорира едноставно се гранче лаванда.

Десет коктели за дочек на Стара Нова година


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар