Дали треба да се загрижите кога вашето бебе ќе падне од креветот?

Дали треба да се загрижите кога вашето бебе ќе падне од креветот?

Бебињата знаат како да ги изненадат родителите со ненадејни движења, па дури и со паѓање од кревет. Ова се тие ситуации кога доволно е само да ја свртите главата за еден момент и потоа да слушнете силен плач од бебето што лежи на подот. Во оваа ситуација, најважно е да останете смирени, а во продолжение прочитајте кој знак покажува дека треба да посетите лекар.

Дали треба да се загрижите кога вашето бебе ќе падне од креветот?

Често се случува бебето да падне од креветот, што е ненадејна моментална ситуација, а не последица на невнимателноста на родителите.

Родителите треба да знаат дека тоа е честа појава, но ако вашето бебе плаче повеќе од 10 минути по падот и не можете да го смирите, треба да размислите за посета на педијатар.

По падот, треба да го прегледате бебето за да се проверите дали има видливи повреди, отоци или гребаници. Обрнете особено внимание на забите и проверете дали се оштетени. Ако има мал оток, ставајте ладни облоги на тоа место во следните неколку часа. Исто така, испитајте ги рацете и нозете, а што се однесува до главата, имајте на ум дека фонтанелата, која се затвора до 18-тиот месец, може да ги амортизира ударите.

Ако има големи отоци, црвенило или сомнителна скршеница, задолжително посетете го вашиот лекар. Бебето треба да го набљудувате најмалку 48 часа по падот. Исто така, ако бебето е поспано, незаинтересирано, одбива храна или повраќа, посетете педијатар кој може да ве испрати кај педијатриски неврохирург за понатамошни прегледи. Но, во повеќето случаи, паѓањето од кревет нема никакви последици врз здравјето на бебето.

Поради тоа, ако се најдете во оваа ситуација, не создавајте непотребна паника. Прегрнете го исплашеното бебе и утешете го, а по десетина минути повеќето бебиња стануваат расположени како ништо да не се случило.

Прочитајте колку е штетно за бебето ако живее во дом во кој се пуши.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар