Дали некогаш сте се запрашале која е разликата помеѓу машкиот и женскиот оргазам?

Дали некогаш сте се запрашале која е разликата помеѓу машкиот и женскиот оргазам?

Мажите немаат големи проблеми со постигнувањето оргазам. Меѓутоа, дали некогаш сте се запрашале какво е чувството за време на оргазмот и како тој се разликува од женскиот? Дознајте во продолжение!

1-dali-nekogash-ste-se-zaprashale-koja-e-razlikata-pomegju-mashkiot-i-zhenskiot-orgazam-www.kafepauza.mk_

1. Машкиот оргазам е краток

За сите оние кои сѐ уште не знаат, оргазмот кај жените може да трае до 30 секунди. Мажите не се благословени со толкаво траење, а нивниот оргазам трае од 3 до најмногу 12 секунди.

2. Машкиот оргазам е еднократен

Додека жените можат да доживеат повеќе оргазми еден по друг, кај мажите тоа може да се случи само еднаш во одреден временски период. За втор оргазам најчесто е потребно малку време да се почека…

3. Машкиот оргазам е помалку интензивен

Во мозокот за време на оргазмот и кај жените и кај мажите се одвиваат еднакви процеси, односно се активираат хормоните на среќа. Интензитетот на машкиот и женскиот оргазам е всушност еднаков, а разликата е во тоа што кај жените трае подолго време, па едноставно заради тоа изгледа дека е поинтензивен.

4. Машкиот оргазам е поедноставен за постигнување

Единствен недостаток на женскиот оргазам е тоа што тешко се доживува. Односно, жените тежнеат за време на сексот да доживеат оргазам, додека нивниот партнер скоро секогаш го доживува.

За поголема возбуда, испробајте ги овие секс трикови за посилен оргазам.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар