Дали белото чоколадо е вистинско чоколадо?

Дали белото чоколадо е вистинско чоколадо?

Белото чоколадо всушност не содржи две состојки – чоколадна течност и какао во прав, состојки по кои се препознава „вистинското чоколадо“. Како по правило, белото чоколадо треба да содржи путер од какао, што е всушност растителна маст, но проблемот настана кога некои компании започнаа да прават бело чоколадо од далеку поевтини и подостапни растителни масла наместо путер од какао.

Дали белото чоколадо е вистинско чоколадо?

Со цел да се запре понатамошната злоупотреба и злоупотреба на оваа слатка храна, од 2004 година, Управата за храна и лекови на САД (ФДА) воведе стандард според кој белото чоколадо мора да содржи најмалку 20% путер од какао, најмалку 14% млеко во прав, 3 5% млечни масти и максимум 55% шеќер или други засладувачи. Бидејќи путерот од какао нема убав вкус, дозволена е употреба на лецитин и вештачки ароми. Овој стандард подоцна беше усвоен од Европската унија, но не се согласуваше со одредбите во врска со границата на шеќерот.

И, што точно е тој путер од какао? Какао путер се добива со одвојување од сурова чоколадна маса и дробење зрна од какао, и тоа е оној што всушност му дава на белото чоколадо форма на чоколадо, но и можност да не се стопи до одредена температура. Благодарение на него, овој вид чоколадо позитивно влијае на здравјето. Може да го подобри здравјето на кардиоваскуларниот систем, циркулацијата, ѕидовите на артериите, да го намали ризикот од срцеви заболувања, па дури и да го намали крвниот притисок. Парче бело чоколадо содржи многу калциум, фосфор и витамин Б2, а сите овие состојки се клучни за правилно функционирање на организмот и метаболички процеси во организмот.

Токму поради овие придобивки, навистина е срамота да се отфрли. Но, за да бидете сигурни дека белото чоколадо е навистина вистинско бело чоколадо, обрнете внимание на бојата и задолжително прочитајте го составот на чоколадото пред да го купите. Како по правило, белото чоколадо треба да има боја на слонова коска, и ако бојата на чоколадото е чиста бела, тоа значи дека нејзината главна состојка е растително масло.

Ако погледнеме малку во историјата на чоколадото, повеќето извори тврдат дека во 1930 година за прв пат било произведено бело чоколадо од Швајцарците, кои сè уште се најпознати мајстори во правењето слатки. Подоцна, разни други производители открија дека ако додадат разни додатоци во белото чоколадо, тие исто така ја зголемуваат неговата разновидност. Токму така позната компанија, 18 години по откривањето на белото чоколадо, го произведе првото бело чоколадо со бадеми, што беше вистински хит до почетокот на 90-тите, кога беше повлечено од продажба.

Денес, популарноста на белото чоколадо сигурно не е занемарлива, но во однос на темното и млечното чоколадо, таа секако е далеку помала. На некои луѓе тоа помалку им се допаѓа, на некои повеќе, за вкусовите не се дискутира, а статусот на ова чоколадо веќе не се доведува во прашање. Вистинските љубители на чоколадото не одбиваат никакво чоколадо.

Прочитајте кои 5 работи што треба да ги знаете за чаевите за детоксикација/


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар