Чекори за емоционална детоксикација во 2021 година

Чекори за емоционална детоксикација во 2021 година

Сите ние постојано зборуваме за физичка детоксикација, но менталното здравје е подеднакво важно и за него важат истите правила. Затоа, започнете ја годината со емоционална детоксикација.

Чекори за емоционална детоксикација во 2021 година

1. Бидете свесни за вашите емоции

Првиот чекор е да бидете свесни што ве мачи навистина и какви емоции чувствувате. Запрашајте се од каде потекнуваат овие емоции? Кога се чувствувате вознемирено? Што го намалува вашето расположение и што ве расположува?

2. Срцето и умот се поврзани со телото

Иако постојат разлики помеѓу физичката и емоционалната детоксикација, една заедничка карактеристика е здравата исхрана, храната полна со хранливи материи и вежбањето. Пред да започнете со емоционална детоксикација, посветете се на овие работи бидејќи понекогаш тие се навистина комплетно испреплетени.

3. Направете краткорочни планови

Дури и емоционалната детоксикација бара план, но треба да се фокусирате на краткорочни цели. На пример, ако никогаш не сте имале дневник, започнете да пишувате во дневник 3 пати во неделата. Или, на пример, наместо да медитирате, поставете си барање за почеток како што е дневна прошетка од 20 минути без друштво.

4. Помалку време на социјалните мрежи

Дури и кога не сме свесни за тоа, со континуирано гледање само на совршени слики од животот на другите луѓе, неизбежно почнуваме да чувствуваме недостаток на некое поле. Намалете го времето на социјалните мрежи или едноставно престанете да ги следите сите што прават да се чувствувате лошо и следете ги оние што ви носат насмевка на лицето.

5. Идентификувајте ги и минимизирајте ги лошите навики

Ако уживате во премногу слатки, алкохол или цигари или имате некоја друга лоша навика што ве оптоварува, идентификувајте ја и намалете ја. Не мора да е тоа нешто што ќе го внесете во себе, можеби имате смисла за хумор што често ги навредува другите? Откажувате состаноци во последен момент, доцните… Постојат многу работи во животот што ви носат негативен редослед на настани без да сфатите.

6. Простете си, а исто така и на другите

Многумина од нас негодуваат за својот партнер, пријатели, семејство, многу подолго отколку што е всушност потребно. Работете или на комуницирање на проблемот или едноставно пуштете го. На крајот на краиштата, најмногу страдате во овие ситуации затоа што другата личност не е свесна за вашиот гнев и вие само го нарушувате вашиот ментален мир.

Прочитајте ги овие 7 правила за ментална чистота и подобар живот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар