Брза детоксикација на организмот, по завршувањето на празниците

Поголемиот дел од празниците се зад нас, и иако секоја година си ветуваме дека нема да претераме со храната, скоро секогаш го прекршуваме тоа ветување. Ако и вие самите сте претерале за овие празници, поточно чувствувате дека ви е потребна детоксикација на организмот, тогаш ние ви даваме одлични совети за брзо отстранување на празничниот вишок. Подарете му на вашето тело една брза и едноставна детоксикација која ќе ви помогне да се вратите во нормала. Без гладување или некакви чудни сокови…

2-brza-detoksikacija-na-organizmot-posle-novogodishnite-praznici-www.kafepauza.mk_

1. Прескокнете го кафето

Без разлика колку и да ви се чини дека не можете да живеете без кафе, обидете се барем неколку дена после празниците да го исфрлите од вашата утринска рутина. Тоа ја поттикнува дополнителната желба за јаглехидрати и шеќери, па подобро заменете го со зелен чај кој е многу поздрав избор, а исто така содржи кофеин. Доволно ви е само една шолја зелен чај за да се расоните. Испробајте!

2. Хидратација

Вода, вода, вода… Веќе сто пати кажавме колку е важно да пиете течности, особено вода. После уживањето во сите оние празнични јадења, рехидрацијата на организмот е клучна. За да ви биде повкусна, во чашата со вода можете да ставете парче лимон или портокал кои содржат витамин Ц, кој ќе ве заштити од пад на имунитетот. И вашиот желудник и вашата кожа ќе ви бидат благодарни.

3. Производи полни со хранливи влакна

За да ви се оправи дигестивниот систем после празничното претерување, важно е во секојдневното мени да вклучите производи кои се богати со хранливи влакна. Најдобро е таквите производи, како што се овесните снегулки, да ги јадете за појадок и вашиот дигестивен систем наскоро ќе се врати во нормала.

1-brza-detoksikacija-na-organizmot-posle-novogodishnite-praznici-www.kafepauza.mk_

4. Физичка активност

Знаете дека после празниците физичката активност е неизбежна. Не мора да се потите во теретана, туку доволни ќе ви бидат и прошетките на свеж воздух, брзо одење, трчање, јога, утринско истегнување… Самите изберете активност која најмногу ви се допаѓа, бидејќи најважно е да почнете да се движите.

5. Тргнете се настрана од шеќерот

Доколку сакате да го исчистите вашето тело од токсините, најдобро е од вашиот живот на некое време да го исфрлите шеќерот. Обидете се на неколку дена, односно во текот на детоксикацијата, да го исфрлите шеќерот и преработените производи. Тогаш јадете што е можно повеќе овошје, зеленчук и житарки со цело црно. Откако ќе завршите со процесот на чистење, вашето тело ќе биде како ново.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар