Биди ми љубов

Автор: Ирена Постолова
(поднесено преку „Предложи содржина“)

Биди ми љубовБиди сонце на моите очи,
топи ми го срцето во студените ноќи.
Биди месечина на моето небо,
свети му најсјајно на него.
Плакни ми ја душата со секоја нова сончевина,
исполни ми го денот со свежина.
Биди моја вечна сенка, моја храна, сласт,
подари ми најсилна љубов, искреност и страст.
Биди со мене и кога ќе си заминеш,
прати ми бакнежи и прегратки по ветрот,
и во недостигот, со мене ќе останеш.
Чувај ме кога ќе ме прегрнува темнината,
посакај ми слатка и добра ноќ во тишината.
Дозволи ни, трепките – сонот, а јас тебе да те љубам,
да те сонувам, и в зори од таа убавина да се разбудам.

Сакате и вашиот текст да биде објавен на Кафе паузаПишете ни.

———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. ivka-slivka Reply

    BRAVO ZA IRENA PREKRASNO NAPISANO . . . . . .

  2. Despina Reply

    Bravo Irenko….mn ubavooo…nemam zborovi

Остави коментар