9 причини зошто треба да бидете среќни во овој момент

Понекогаш светот ни делува многу ладно и ни изгледа како непријателско место кое нема разбирање за нас. Но, тоа е далеку од вистината. Во оваа состојба на умот ние ја губиме врската со позитивната перспектива, како и со оние нешта во кои уживаме кога животот ни изгледа убав и богат. Ако се чувствувате на овој начин, тогаш е време да се потсетите на овие апсолутни вистини. Со секоја следна реченица, малку по малку ќе се откинува парче од вашето лошо расположение, сè додека од него ништо не остане.

9 причини зошто треба да бидете среќни во овој момент

1. Секогаш ќе бидете нечиј центар на светот.

2. Вашата насмевка може да усреќи и личност на која не ѝ се допаѓате.

3. Некој мисли на вас секоја ноќ пред да заспие.

4. Ако ви делува дека некој ве мрази, тоа е само затоа што сака да биде како вас.

5. Секој човек на оваа планета има барем 2 личности кои се спремни да го дадат својот живот за него.

6. Во просек, најмалку десетина луѓе на светот ве сакаат на свој начин.

7. Животот е прекраток секое утро да се будите со грижа на совест. Затоа сакајте ги оние кои се добри со вас и заборавете на оние кои не се. И запомнете: Сè се случува со причина.

8. Дури и кога ќе ја направите најголемата грешка во вашиот живот, од неа ќе излезе нешто добро.

9. Кога имате чувство како целиот свет да е против вас, обидете се да ги набљудувате нештата од друга перспектива и брзо ќе сфатите дека тоа не е така.

И за крај, никогаш не заборавајте: Кога животот ќе ви понуди втора шанса, тој пат сè ќе излезе како што треба. Ако добиете нова прилика, зграбете ја. И ако поради тоа ви се промени целиот живот, пуштете да се случи тоа. Никој, никогаш не кажал дека животот е лесен. Но, верувајте дека секоја секунда е вредна за живеење.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар