8 видови депилација на бикини зоната и сè што треба да знаете за нив

8 видови депилација на бикини зоната и сè што треба да знаете за нив

Многу жени се ослободуваат од влакната на нивните тела. Без разлика дали станува збор за влакна на лицето, нозете, пазувите или интимните делови, тие чувствуваат повеќе самодоверба без нив. Иако имањето влакна е сосема природно, денес е нормално да ги бричите или депилирате. Ако се одлучите за депилација, можете да одбирате помеѓу неколку опции.

ШТО Е ДЕПИЛАЦИЈА НА БИКИНИ ЗОНАТА?

8 видови депилација на бикини зоната и што сè треба да знаете за нив

Ако отстраните само дел од срамните влакна, тогаш станува збор за депилација на бикини зоната. Ако целосно ги отстраните влакната од интимните делови, тогаш станува збор за бразилска депилација.

ЗОШТО ЖЕНИТЕ СЕ ДЕПИЛИРААТ?

8 видови депилација на бикини зоната и што сè треба да знаете за нив

Некои жени го прават ова за самодоверба, а некои заради удобноста. За разлика од бричењето, депилацијата не мора да ја повторувате многу често. Резултатите од еден третман можат да траат со недели, па ова многу ги поедноставува работите.

ВИДОВИ ДЕПИЛАЦИЈА НА БИКИНИ ЗОНАТА

8 видови депилација на бикини зоната и што сè треба да знаете за нив

Можеби мислите дека има само два вида депилација на интимните делови – бикини и бразилска. Но всушност постојат 8 различни видови, а во некои салони дури и повеќе.

1. Класична депилација на бикини зоната

8 видови депилација на бикини зоната и што сè треба да знаете за нив

Со оваа депилација се отстранува навистина мал дел од срамните влакна. Најчесто се отстрануваат влакната кои се видливи околу вашите бикини.

2. Целосна бразилска депилација

8 видови депилација на бикини зоната и што сè треба да знаете за нив

Целосната бразилска депилација вклучува отстранување на сите срамни влакна од интимната зона – напред, назад и од страните. Бидејќи има тешко достапни места за депилирање, можно е вашата козметичарка да ве тера да се превртувате и да стоите во чудни положби.

3. Мини бразилска депилација

8 видови депилација на бикини зоната и што сè треба да знаете за нив

Ако ви е страв да ги отстраните сите влакна, можете да направите мини бразилска депилација. Во овој случај се отстрануваат влакната само од предниот дел на телото, а оние „невидливите“, козметичарките не ги допираат.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар