8 трикови во кујната кои ќе направат да изгледате како вистински професионалец

8 трикови во кујната кои ќе направат да изгледате како вистински професионалец

Можеби понекогаш ви е навистина тешко да бидете возрасни и да подготвувате храна, но кујнските трикови се многу поедноставни отколку што мислите. Тие не само што ќе ви помогнат да заштедите време, туку ќе ви помогнат да искористите сè што имате дома и ништо нема да заврши во корпата за отпадоци.

(1)8-kujnski-trikovi-koi-kje-napravat-da-izgledate-kako-vistinski-profesionalec-kafepauza.mk

1. Чувајте ги лимоните во сад со вода наместо на полица

(2)8-kujnski-trikovi-koi-kje-napravat-da-izgledate-kako-vistinski-profesionalec-kafepauza.mk

Ако сакате лимоните да ви траат подолго, чувајте ги во сад со вода. Ова ќе ги одржи свежи дури и до 3 месеци.

2. Лиметата сечете ја како јаболко

3)8-kujnski-trikovi-koi-kje-napravat-da-izgledate-kako-vistinski-profesionalec-kafepauza.mk

Ова овошје сечете го исто како и јаболкото. Делчињата кои ќе ви останат можете да ги искористите како гарнир за готвење или за пијалаци.

3. Не ставајте сè во фрижидерот

(4)8-kujnski-trikovi-koi-kje-napravat-da-izgledate-kako-vistinski-profesionalec-kafepauza.mk

Иако поголемиот дел од нас мислат дека за да се продолжи рокот на траење, треба сè да се става во фрижидерот, постојат некои продукти кои не треба да стојат таму. Ниските температури ќе го влошат вкусот на многу намирници. Овде спаѓаат доматите, медот, кафето, авокадото, бананите и компирите.

4. Водата од тестенините искористете ја за сос

5)8-kujnski-trikovi-koi-kje-napravat-da-izgledate-kako-vistinski-profesionalec-kafepauza.mk

Водата од тестенините е многу повредна отколку што мислите. Таа е одличен додаток во вашите сосови. Течноста ќе го претвори секој сос во многу вкусно и кремасто ремек-дело.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар