8 трикови со кои вашата коса ќе изгледа неверојатно

5. Направете две пунџи

8 трикови со кои вашата коса ќе изгледа неверојатно

Нанесете малку масло или регенератор на влажна коса и поделете ја на два дела. Завиткајте ги прамените помеѓу прстот и исушете ги со фен и направете две пунџи. Следното утро пуштете ја косата и ќе имате неверојатна фризура.

6. Заменете ги тврдите додатоци со меки

8 трикови со кои вашата коса ќе изгледа неверојатно

За виткана коса користете парчиња платно наместо витлери. Поделете ја косата на делови и завиткајте ги околу парчиња платно. Следното утро отстранете ги и нанесете малку лак за коса.

7. Виткање

8 трикови со кои вашата коса ќе изгледа неверојатно

Ова е уште еден начин да добиете виткана коса. Поделете ја косата на делови и нанесете малку гел. Секој дел завиткајте го и прицврстете го со шнолка за коса.

8. Правилна четка за коса

8 трикови со кои вашата коса ќе изгледа неверојатно

За да не ја оштетите вашата коса, користете четка со различен вид запци.

Како сами да ја скратите вашата коса?

8 трикови со кои вашата коса ќе изгледа неверојатно

Најпрво измијте ја и исушете ја косата. Потоа поделете ја на делови како на сликата следејќи ги следните чекори.

  • Поделете ја косата на 2 дела на врвот на главата.
  • Исчешлајте го едниот дел кон челото, а другиот кон вратот.
  • Подигнете ја косата под агол од 90-степени и скратете го делот кој се издолжува кон челото. Продолжете додека не ја скратите целата коса напред и назад.
  • Потоа поделете ја косата на половина во средината и скратете ги страните користејќи го истиот метод.

Пробајте ги и овие совети за долга, густа и сјајна коса.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар